Spania a câştigat medalia de aur la turneul olimpic de fotbal masculin de la Paris – Cronica Sportivă

1. FCSB a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Farul Constanţa, într-un meci din etapa a cincea a Superligii, în care a revenit în ultimele minute de la 1-2. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Halterofila Loredana Toma a avut trei ratări la stilul aruncat în finala categoriei 71 kg din cadrul competiţiei de haltere de la Jocurile Olimpice. La smuls, ea a fost pe locl trei.

3. Spania a câştigat medalia de aur la turneul olimpic de fotbal masculin de la Paris, după ce Sergio Camello a marcat de două ori în prelungiri, obţinând o victorie dramatică, scor 5-3, în faţa gazdelor din Franţa.

4. FC Voluntari şi Concordia Chiajna au terminat la egalitate, 1-1, în primul meci al etapei secunde din Liga 2.

5. La două zile după ştafeta mixtă la triatlon, Comitetul Olimpic Portughez a anunţat că doi dintre sportivii săi, Vasco Vilaça şi Melanie Santos, au infecţii gastrointestinale. News.ro

6. Kriszta Incze a fost învinsă în optimile de finală ale categoriei 62 kg, din cadrul competiţiei de lupte de la JO de la Paris. Ea a pierdut în 38 de secunde în faţa japonezei Sakura Motoki.

7. Corvinul Hunedoara a anunţat despărţirea de mijlocaşul Marius Chindriş, în vârstă de 33 de ani.

8. Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul 5 în prima semifinală a probei de canoe simplu 1.000 m de la Jocurile Olimpice de la Paris. Românul a ratat șansa de a lua o medalie.

9. Sportivul din Ungaria Kristof Rasovszky a cucerit medalia de aur la înot maraton 10 km, la Jocurile Olimpice, învingându-l pe germanul Oliver Klemet.

10. Fotbalistul echipei Petrolul Ploieşti, Valentin Ţicu a fost operat la genunchi şi nu va mai putea juca în acest an. News.ro

11. Deţinătorul trofeului, Novak Djokovic s-a retras de la Cincinnati Open, în urma triumfului său în proba de simplu la Jocurile Olimpice de la Paris.

12. Camerunezul Issa Hayatou a murit la Paris, la vârsta de 77 de ani. El a fost preşedintele Confederaţiei Africane de Fotbal (CAF) timp de aproape treizeci de ani. News.ro

Ți-ar mai putea plăcea
Horia Tecău a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Roland Garros – Cronica sportivă
Cronica Sportiva: De la 15:30, Rapid – FCSB 2 in Regie, de la 19:00 Suedia – Romania, rezultate Miami Open