România a învins clar Ucraina, în primul meci din grupele EURO 2024 – Cronica Sportivă

1. Naţionala României a început cu o victorie categorică parcursul la Campionatul European din Germania, scor 3-0, cu Ucraina, la Munchen, în grupa E.

2. Slovacia a învins surprinzător Belgia, cu 1-0, în cadrul grupei E a Euro 2024.

3. Franța a câștigat cu Austria, 1-0, într-un meci din cadrul grupei D de la Euro 2024.

4. Denis Popescu şi Aissia Prisecariu s-au calificat în finale la 50 de metri fluture şi 200 de metri spate, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad. News.ro

5. UBT Cluj, campioana României la baschet va juca și în sezonul următor al BKT EuroCup, a doua competiţie valorică a continentului. News.ro

6. Sorana Cîrstea, locul 29 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham. Ea a fost învinsă, cu 7-6 (2), 6-2, de sportiva chineză Lin Zhu, numărul 54 WTA.

7. Internaţionalul sârb Darko Djukic se alătură campioanei României la handbal, Dinamo București.

8. Jucătoarea de tenis Aryna Sabalenka, numărul 3 mondial, nu va participa la Jocurile Olimpice de la Paris. News.ro

9. CFR Cluj a anunţat că Anton Kresic va rămâne la echipă.

10. Universitatea Cluj a ajuns la un acord cu Oţelul Galaţi pentru împrumutul jucătorului Albert Hofman.

11. Dinamo a obţinut serviciile internaţionalului togolez Kennedy Kofi Boateng.

12. Managerul grupării Manchester United, Erik ten Hag, a declarat că vacanţa de vară i-a fost întreruptă de oficiali ai clubului, care au mers în Ibiza pentru a-i spune că vor să rămână la echipă. News.ro

13. Gimnastul Andrei Muntean va concura în prima subdiviziune a calificărilor la Jocurile Olimpice de la Paris.

14. Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea de tenis din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA. Ea ocupă locul 29.