Real Madrid a cucerit pentru a 15-a oară Liga Campionilor – Cronica Sportivă

1. Real Madrid a învins pe stadionul Wembley din Londra, cu scorul de 2-0, echipa Borussia Dortmund, în finala Ligii Campionilor, şi a câştigat pentru a 15-a oară principalul trofeu continental intercluburi. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Ana Bogdan, locul 64 WTA, a fost eliminată de sportiva din Ucraina Elina Svitolina, numărul 19 mondial şi cap de serie 15, cu 7-5, 6-2, în turul trei al turneului de grand slam de la Roland-Garros.

3. Gyor ETO (Ungaria) și SG BBM Bietigheim (Germania) vor juca finala Ligii Campionilor la handbal feminin.

4. Naţionala de volei feminin a României a câștigat în fața Croației, 3-0, în penultima partidă din Golden League.

5. Vlad Covaliu a câştigat medalia de argint a probei masculine de sabie, din cadrul Campionatului European U23, care se desfăşoară în Antalya. News.ro

6. Irina Camelia Begu, locul 127 mondial, a fost eliminată în turul trei al turneului de la Roland Garros. Ea a fost învinsă de sportiva franceză Varvara Graceva, locul 88 mondial, 7-5, 6-3.

7. Scoţianul Lyndon Dykes s-a accidentat şi nu va mai juca la Euro 2024. News.ro

8. Naţionala de volei masculin a României a pierdut cu reprezentativa Cehiei, scor 2-3, în ultimul meci din Golden League.

9. Andy Murray a declarat că se gândeşte serios la posibilitatea de a evolua la ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon, în proba de dublu, împreună cu fratele său, Jamie. News.ro

10. La Liga investighează un posibil aranjament între Cadiz şi FC Sevilla, cu ocazia meciului din primul eşalon, din data de 15 mai. News.ro

11. Perechea Elena Gabriela Ruse/Marta Kostiuk (România/Ucraina) s-a calificat în turul doi al probei de dublu de la Roland Garros. Ele au trecut de perechea franceză Clara Burel/Chloe Paquet, beneficiară a unui wild card, cu 6-0, 6-1.

12. Tehnicianul olandez Arne Slot a preluat oficial funcţia de antrenor principal al echipei de fotbal Liverpool.

13. Iulia Dumanska, portarul naţionalei de handbal a României revine la Minaur Baia Mare după opt ani. În ultimele sezoane a jucat la Gloria Bistriţa. News.ro

14. Al-Hilal a cucerit Cupa Regelui, după ce a învins la lovituri de departajare, scor 5-4, formaţia lui Cristiano Ronaldo, Al-Nassr. Lusitanul a ratat câştigarea primului său trofeu în Arabia Saudită.