Real Madrid a câștigat Supercupa Europei – Cronica Sportivă

1. Real Madrid, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, a cucerit Supercupa Europei, după ce a trecut de Atalanta Bergamo, câștigătoarea Ligii Europa, cu 2-0.

2. Corvinul Hunedoara, deţinătoarea Cupei României, a fost eliminată de echipa Astana, în turul trei preliminar al Conference League, după un eșec drastic, 6-1. În tur a fost 2-1 pentru kazahi.

3. Bodrum FK, grupare nou promovată în prima ligă din Turcia, a obţinut serviciile lui George Puşcaş, ultima dată component al echipei Genoa.

4. Prima etapă din Turul României s-a desfăşurat pe un traseu de 167,3 kilometri, cu start din centrul municipiului Deva şi final după 3 ore şi 51 de minute în centrului municipiului Alba Iulia. A trecut primul linia de sosire slovacul Lukas Kubis.

5. Daley Blind şi-a anunţat retragerea din naţionala Ţărilor de Jos.

6. CFR Cluj a anunţat că a obţinut serviciile portarului Mihai Popa, sub formă de împrumut de la FC Torino.

7. COSR a anunţat că gimnasta Ana Maria Bărbosu va intra în posesia medaliei de bronz de la Jocurile Olimpice, în cadrul unei ceremonii care va avea loc vineri după-amiază, la Casa Olimpică din Bucureşti. News.ro

8. Juventus Torino şi portarul Wojciech Szczesny au anunţat că se despart de comun acord.

9. Mijlocaşul francez al echipei Real Madrid, Eduardo Camavinga a suferit o entorsă a ligamentului colateral medial al genunchiului stâng la antrenamentul de marţi şi va fi indisponibil câteva săptămâni. News.ro

10. Antrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu a fost suspendat două partide şi penalizat cu 320 de lei ca urmare a eliminării de la jocul cu Unirea Slobozia.

11. Luptătorul Conor McGregor nu va reveni în competiții timp de cel puţin încă patru luni. News.ro

12. Campioana en-titre a Republicii Moldova, Petrocub Hînceşti, s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, ceea ce îi asigură prezenţa în grupele unei competiţii europene în această toamnă.