Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea, aur olimpic la dublu vâsle masculin – Cronica Sportivă

1. Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea au adus prima medalie de aur pentru canotajul românesc la Jocurile Olimpice, după ce au câştigat proba de dublu vâsle masculin.

2. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au cucerit argintul la dublu vâsle, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

3. CFR Cluj s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League, trecând de bielorușii de la Neman Grodno, scor 0-0 în tur şi 5-0 la retur.

4. Corvinul a fost învinsă în deplasare, 1-0, de echipa croată Rijeka, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Europa. A fost 0-0 în tur. Hunedorenii vor evolua în turul trei preliminar din Conference League.

5. Universitatea Craiova a câștigat returul cu slovenii de la Maribor, 3-2, din turului doi preliminar al Conference League. Oltenii au cedat în primul joc, cu 2-0, fiind eliminați din competiție.

6. Cariera strălucită a lui Andy Murray a ajuns joi la final, el şi partenerul său de dublu Dan Evans fiind învinşi de perechea americană Taylor Fritz/Tommy Paul, scor 6-2, 6-4, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului olimpic de tenis de la Paris. News.ro

7. Naţionala de polo a fost învinsă de campioana mondială Croaţia, scor 11-8, în al treilea meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Paris.

8. Gimnasta americană Simone Biles a cucerit medalia de aur în finala la individual-compus, la Jocurile Olimpice de la Paris. Reprezentantele României, Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarţă, s-au clasat pe locurile 17, respectiv 22.

9. Spaniolul Alex Rins şi-a prelungit cu două sezoane contractul cu Yamaha. El va continua să facă echipă cu Fabio Quartararo în MotoGP. News.ro

10. Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinalele probei de simplu masculin din cadrul turneului olimpic de tenis de la Paris. El l-a învins pe americanul Tommy Paul, 6-3, 7-6 (7).

11. Campionul la înot David Popovici va reveni vineri în ţară, după ce şi-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Paris cu două medalii, una de aur şi una de bronz. News.ro

12. Jucătoaea chineză Zheng Qinwen, cap de serie numărul 6, a reuşit o surpriză la Jocurile Olimpice de la Paris, eliminând-o în semifinale pe poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial, scor 6-2, 7-5.

13. Ciprian Tudosă, Andrei Mândrilă, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, au ocupat locul cinci în finala olimpică, la patru rame.

14. Echipajul de patru rame feminin, format din Amalia Bereş, Maria Rusu, Maria Lehaci, Adriana Adam, a ocupat locul 4, în concursul de canotaj de la Jocurile Olimpice de la Paris.

15. Echipajul masculin al României de opt rame cu cârmaci, format din Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamţu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu, s-a calificat în finală la Jocurile Olimpice, după ce a ocupat locul 3 în recalificări.

16. Canotorul Mihai Chiruţă a ratat calificarea în finala olimpică la simplu vâsle.

17. Spaniolul Rafael Nadal a fost eliminat atât la simplu cât şi la dublu în competiţia olimpică de la Paris. Fostul lider ATP nu știe dacă va mai juca pe zgura de la Roland-Garros. News.ro

18. PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, trecând de echipa bosniacă Borac, cu 4-2 la general.