Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1 – Cronica Sportivă

1. Daria Silişteanu a câştigat medalia de aur în proba de 100 de metri spate, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Vilnius

2. Perechea Gabriela Ruse/Marta Kostyuk (România/Ucraina) s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Wimbledon. Ele au trecut de echipa Yana Sizikova/Yafan Wang (Rusia/China), scor 6-4, 6-4.

3. Bayern Munchen a oficializat duminică transferul atacantului francez Michael Olise, pentru suma de 53 de milioane de euro.

4. Atleta ucraineană Yaroslava Mahuchikh a stabilit un record mondial la săritura în înălţime, cu o performanţă de 2,10 metri, la etapa de la Paris a Diamond League. Ea a doborât astfel un record care data din 1987. News.ro

5. Pilotul britanic Lewis Hamilton a triumfat în Marele Premiu al Marii Britanii la Formula 1, impunându-se pe circuitul de la Silverstone în faţa lui Max Verstappen.

6. Tenismanul italian Jannik Sinner, liderul clasamentului mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon. El a trecut de americanul Ben Shelton (21 de ani, locul 14 ATP), 6-2, 6-4, 7-6 (9).

7. Ciclistul francez Anthony Turgis s-a impus în etapa a 9-a din Turul Franţei. Slovenul Tadej Pogacar continuă să fie purtătorul tricoului galben de lider al clasamentului general. News.ro

8. Cristina Dinu a câștigat turneul ITF W35 de la Stuttgart la dublu şi a jucat şi în finala de simplu, pe care a pierdut-o.

9. Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de grand slam de la Wimbledon. El a trecut de francezul Ugo Humbert (26 de ani, locul 16 ATP), favoritul numărul 16, cu 6-3, 6-4, 1-6, 7-5.

10. Organizatorii Turului Austriei au anunţat anularea ultimei etape, a doua zi după decesul ciclistului norvegian Andre Drege. News.ro

11. Universitatea Craiova a anunţat că l-a împrumutat grupării UTA Arad pe mijlocaşul Alexandru Cîmpanu.

12. Florinel Coman a ajuns la Doha pentru a semna un contract cu clubul Al Gharada.

13. Italianul Francesco Bagnaia s-a impus duminică în Marele Premiu al Germaniei la MotoGP şi a urcat pe primul loc al clasamentului general.

14. Norvegianul Mohammad Usman Aslam va conduce la centru meciul dintre Corvinul Hunedoara şi Paksi FC, programat joi, de la ora 20.00, în Ungaria, în primul tur preliminar al Ligii Europa. News.ro

15. Myung-bo Hong, 55 de ani, a fost numit selecţioner al naționalei din Coreea de Sud.

16. Atacantul internaţional egiptean Ahmed Refaat a murit, la vârsta de 31 de ani, la patru luni după ce a suferit un stop cardiac în timpul unui meci. News.ro

17. Naţionala Braziliei, fără Vinicius Jr, suspendat, a fost eliminată, scor 4-2, la loviturile de departajare, de echipa Uruguayului, în sferturile de finală ale Copa America.

18. Programul transmisiunilor de luni:

• 13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2
Au început preliminariile pentru Campionatul European 2024. Anglia s-a impus în Italia – Cronica Sportivă