Germania și Elveția s-au calificat în optimile de finală ale Euro 2024 – Cronica Sportivă

1. Germania și Elveția au remizat, 1-1, în ultima etapă din grupa A de la turneul final Euro 2024. Ambele formații s-au calificat în optimi. Au marcat: Ndoye D. 28′ / Fullkrug N. 90+2′.

2. Ungaria a câștigat cu Scoția, 1-0, în ultima etapă din grupa A de la turneul final Euro 2024. Maghiarii termină pe 3 și depind de rezultatele din celelalte grupe pentru a se califica în fazele eliminatorii. A marcat: Csoboth 90+10′.

3. Espanyol Barcelona a promovat în La Liga, după ce a câştigat pe teren propriu returul barajului, învingând cu 2-0 formaţia Real Oviedo. Catalanii au cedat în tur cu 1-0.

4. Naţionala de handbal feminin U20 a fost învinsă de reprezentativa Elveţiei, 27-26 (15-12), în primul meci din grupa principală I a Campionatului Mondial din Macedonia de Nord.

5. Echipa masculină de sabie a României a câştigat medalia de argint a probei în cadrul Campionatului European de Scrimă de la Basel.

6. Jaqueline Cristian, locul 65 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 500 de la Bad Homburg. Ea a fost învinsă de americanca Emma Navarro, numărul 17 mondial şi cap de serie 3, cu 6-3, 6-1.

7. Olandezul Max Verstappen (Red Bull) s-a impus fără probleme în Marele Premiu al Spaniei la Formula 1. Pe locul secund s-a clasat britanicul Lando Norris (McLaren), cel care pornise din pole-position, iar podiumul a fost completat de un alt pilot britanic, Lewis Hamilton (Mercedes).

8. Tenismanul italian Jannik Sinner a câştigat primul său turneu din poziţia de lider al clasamentului mondial. El a câștigat finala de la Halle, cu polonezul Hubert Hurkacz, scor 7-6 (8), 7-6 (2).

9. Federaţia Albaneză de Fotbal a anunţat că UEFA l-a suspendat pentru două meciuri pe jucătorul Mirlind Daku, din cauza scandărilor naţionaliste ale acestuia la Campionatul European. News.ro

10. Jessica Pegula, numărul 5 mondial, a salvat cinci mingi de meci şi a câştigat primul său titlu WTA din acest an. Ea a învins-o pe Anna Kalinskaya, numărul 24 WTA, 6-7 (0), 6-4, 7-6 (3), în finala Ecotrans Ladies Open.

11. Echipa de handbal masculin Potaissa Turda şi-a anunţat programul amicalelor din această vară. În luna august va organiza şi un turneu puternic, la care vor mai participa campioana Dinamo Bucureşti, USAM Nîmes (Franţa) şi Beşiktaş (Turcia). News.ro

12. Iulia Putintseva a câştigat al treilea titlu de simplu din carieră în circuitul WTA, impunându-se în finala turneului de la Birmingham, scor 6-1, 7-6 (8), în faţa sportivei Ajla Tomljanovic.

13. Arbitrul Cătălin Popa va fi primul asistent din Camera VAR la meciul Franţa – Polonia, de marţi, din grupele Euro 2024. News.ro

14. Andy Murray, de două ori campion la Wimbledon, va lipsi de la ediţia din acest an, el fiind operat la spate.

15. Începând de duminică, jucătorii echipei Rapid se vor pregăti timp de 12 zile la Maribor, în cadrul celui de-al doilea cantonament al verii. News.ro

16. Eugeniu Cebotaru va fi antrenor secund la Universitatea Cluj.

17. Mijlocaşul Ronaldo Deaconu a semnat un contract valabil pe două sezoane cu FC Hermannstadt.

18. Mexic a învins Jamaica, cu 1-0, în grupa B de la Copa America, în timp Venezuela a trecut de Ecuador, 2-1.

19. Programul transmisiunilor de luni:

• 13:00 – Tenis ATP – Mallorca Open – Prima Sport 2, Digi Sport 2
  • 14:00 – Tenis ATP – Eastbourne – Prima Sport 3, Digi Sport 4
  • 22:00 – Euro 2024 – Albania – Spania – Pro Arena
  • 22:00 – Euro 2024 – Croația – Italia – Pro TV
Astăzi se joacă România – Liechtenstein și Simona Halep – Elina Svitolina – Cronica sportivă
Liga 1 rămâne competiția favorită a românilor, audiența e cu mult mai mare decât a campionatelor mari din Europa