“Generația de Aur” a disputat meciul de retragere împotriva ”Legendelor Lumii” – Cronica Sportivă

1. ”Generația de Aur” a disputat meciul de retragere în fața a peste 54.000 de fani, pe Arena Națională. Tricolorii au învins selecționata ”Legendelor Lumii”, cu 3-2.

2. Dinamo Bucureşti a fost învinsă la Turneul Final Four al European League la handbal, de formaţia germană SG Flensburg-Handewitt, scor 38-32. ”Dulăii” vor juca pentru medaliile de bronz cu Rhein-Nekar Lowen.

3. Real Madrid și Betis Sevilla au terminat la egalitate, 0-0, într-un joc al ultimei etape din La Liga.

4. Echipa campioană a Germaniei, Bayer Leverkusen a câştigat Cupa Germaniei, după o victorie la limită, 1-0, cu divizionara secundă FC Kaiserslautern.

5. Barcelona a câştigat pentru a doua oară consecutiv Liga Campionilor la fotbal feminin, învingând-o în finală pe Lyon, scor 2-0.

6. Zenit Sankt Petersburg s-a impus cu scorul de 2-1 în meciul cu Rostov şi, profitând de înfrângerea cu 1-0 a echipei Dinamo Moscova în faţa lui Krasnodar, a obţinut al şaselea titlu consecutiv în Rusia. News.ro

7. Tenismanul norvegian Casper Ruud a câştigat turneul ATP 250 Gonet Geneva Open, după ce l-a învins în finală pe cehul Thomas Machac, 7-5, 6-3.

8. Juventus Torino a câștigat pe teren propriu, 2-0, cu Monza, în etapa a 38-a din Serie A.

9. Manchester United s-a impus în finala Cupei Angliei, câştigând trofeul după ce a învins cu 2-1 rivala concitadină, Manchester City.

10. Gruparea Plymouth Argyle, din Championship, l-a numit pe fostul căpitan al naţionalei Angliei, Wayne Rooney, în funcţia de antrenor principal. News.ro

11. Charles Leclerc (Ferrari) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu de la Monte Carlo, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

12. Antrenorul echipei Athletic Bilbao, Ernesto Valverde, a dezvăluit că atacantul Inaki Williams a jucat timp de doi ani cu o bucată de sticlă în picior. News.ro

13. Perechea Monica Niculescu/Cristina Bucşa (România/Spania) a câştigat proba de dublu din cadrul turneului de categorie WTA 500 de la Strasbourg. Ele au trecut de echipa Asia Muhammad/Aldila Sutjiadi (SUA/Indonezia), 3-6, 6-4, 10-6.

14. FCSB a anunţat că începând cu sezonul 2024-2025, fundașul David Kiki va juca în tricoul campioanei României.

15. Concedierea lui Xavi ar putea costa FC Barcelona suma de 15 milioane de euro. News.ro

16. Miliardarul John Textor vrea să-şi vândă acţiunile de la Crystal Palace. News.ro

17. Arbitrul Marcel Bîrsan va conduce la centru meciul Universitatea Craiova – Universitatea Cluj, din barajul pentru cupele europene, care se va disputa duminică, de la ora 20.00.

18. Atacantul argentinian al echipei Internazionale Milano, Lautaro Martinez, în vârstă de 26 de ani, a fost desemnat cel mai bun jucător al sezonului din Serie A. News.ro

19. Selecţionerul Turciei, Vincenzo Montella, a dezvăluit lotul extins de 35 de jucători pentru Euro 2024. Acesta va fi nevoit să retragă 8 fotbaliști pentru lista finală.

• 22:00 – La Liga – Sevilla – Barcelona – Digi Sport 2, Prima Sport 2, Orange Sport 2
Aissia Prisecariu a câştigat a treia sa medalie la Festivalul Olimpic al Tineretului European – Cronica Sportivă
Echipele românești au aflat cu cine ar putea juca dacă se califică în play-off-ul Conference League – Cronica Sportivă