Gabriela Ruse s-a calificat în turul III la US Open, după ce a trecut de Barbora Krejcikova, locul 8 WTA – Cronica Sportivă

1. Rezultatele înregistrate miercuri, în play-off-ul Ligii Campionilor:

• Qarabag – Dinamo Zagreb 0-2 (Pjaca 32, Matheus Silva 53 autogol), 0-3 în tur
  • Slovan Bratislava – FC Midtjylland 3-2 (Tolic 33, 82, Barseghyan 86 / Simsir 41, Franculino 50), 1-1 în tur
  • Steaua Roşie Belgrad – Bodo/Glimt 2-0 (Bruno Duarte 26 penalty, Spajic 58, 1-2 în tur
  • Slavia Praga – Lille 2-1 (Zafeiris 5, Schranza ’84 / Zhegrova 77), 0-2 în tur

2. Gabriela Ruse, locul 122 WTA, a eliminat-o pe Barbora Krejcikova (Cehia), locul 8 WTA şi cap de serie 8, în turul doi al turneului de grand slam US Open. Românca s-a impus cu 6-4, 7-5.

• CSM Paşcani – Ceahlăul Piatra Neamț 0-2

4. SCM Râmnicu Vâlcea a anunțat decesul jucătoarei ucrainene Iryna Glibko, la doar 34 de ani.

5. Comisia de Disciplină din cadrul FRF a hotărât ca Dinamo să primească penalităţi sportive totale de 12.500 de lei ca urmare a incidentelor de la meciurile cu Sepsi şi Rapid. News.ro

6. Dorinel Munteanu şi-a prelungit cotractul cu Oţelul Galaţi până în 2027.

7. Corvinul Hunedoara a anunţat că a obţinut servicile mijlocaşului belgian Mehdi Lehaire.

8. Ştafeta României de 4×400 m mixt a stabilit un nou record naţional de juniori 1, la Lima, la Campionatele Mondiale de atletism rezervate juniorilor 1 (U20). News.ro

9. Emma Răducanu, locul 72 WTA, a fost eliminată în primul tur la US Open, turneu pe care l-a câştigat în 2021. Ea a pierdut cu americanca Sofia Kenin, scor 6-1, 3-6, 6-4.

10. Fotbalistul uruguayan Juan Izquierdo, care s-a prăbuşit pe teren săptămâna trecută la un meci din Copa Libertadores, a murit. News.ro

11. Jannik Sinner, numărul 1 mondial, l-a învins în patru seturi pe americanul Mackenzie McDonald şi s-a calificat în turul al doilea al US Open.