Franța și Spania s-au calificat în sferturile Euro 2024 – Cronica Sportivă

1. Franța a eliminat Portugalia la penalty-uri, 5-3, în sferturile Euro 2024. După 120 de minute a fost 0-0.

2. Echipa naţională a Spaniei s-a calificat în semifinalele Euro 2024, după ce a învins Germania, la Stuttgart, scor 2-1. Au marcat: Olmo 51, Merino 119 / Wirtz 89.

3. Ciclistul belgian Remco Evenepoel a câştigat proba de contratimp dintre Nuits-Saint-Georges şi Gevrey-Chambertin, din cadrul etapei cu numărul 7 a Turului Franței.

4. Mijlocaşul Toni Kroos a jucat ultimul meci al carierei, după ce Germania a fost eliminată de Spania, în sferturile EURO 2024.

5. Dinamo s-a impus contra slovenilor de la N.K. Slovenska Bistrica, scor 2-1, într-un meci amical.

6. Fundașul Jan Vertonghen se retrage de la echipa naţională a Belgiei. News.ro

7. Mijlocaşul italian Nicolo Zaniolo va evolua la Atalanta Bergamo sub formă de împrumut de la Galatasaray.

8. Rapid s-a despărţit de nigerianul Funsho Bamgboye, acesta transferându-se definitiv în prima ligă turcă, la Hatayspor.

9. Mijlocaşul Jude Bellingham va putea juca în sfertul de finală al Angliei cu Elveţia, de la Euro 2024. Comisia de Disciplină a UEFA a decis să-i impună atacantului în vârstă de 21 de ani o sancţiune pentru un meci, cu suspendare sub supraveghere, dar şi o amendă de 30.000 de euro. News.ro

10. Farul va evolua în Grupa 11 a Women’s Champions League. Dobrogencele vor înfrunta campioana din Kosovo, KFF Mitrovica şi cea din Norvegia, Valerenga.

11. Dinamo Bucureşti şi fundaşul central Deniz Giafer au decis de comun acord încheierea relaţiei contractuale.

12. Echipa Olimpică a României pentru Jocurile Olimpice Paris 2024 va fi compusă din 107 sportivi, ce vor participa la 18 discipline. News.ro

13. Arcada Galaţi a anunţat transferul jucătorului de volei Bernard Bakonji, component al naţionalei Croaţiei.

14. Căpitanii vor fi singurii jucători care vor discuta cu arbitrul în competiţiile de club UEFA, începând de săptămâna viitoare. News.ro

15. UBT Cluj va juca în grupele EuroCup la baschet masculin cu: Valencia Basket, Hapoel Ierusalim, JL Bourg, Turk Telekom Ankara, Umana Reyer Veneţia, Aris Salonic, 7bet-Lietkabelis Panevezys, Cedevita Ljubljana și Towers Hamburg.

16. CSM Constanţa a fost acceptată în turul preliminar al Euroligii la baschet feminin. Dobrogencele ar urma să joace eliminatoriu pentru calificarea în grupe, cu una din formaţiile: Landes (Franţa), Casademont Zaragoza (Spania) sau KSC Szekszard (Ungaria).

17. Partidele din a opta rundă de la Superbet Chess Classic România 2024 s-au încheiat cu remize. News.ro

18. Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America, eliminând Ecuadorul la loviturile de departajare, cu 4-2. După timpul regulamentar a fost 1-1.

19. Programul transmisiunilor de sâmbătă:

• 13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2
  • 14:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
  • 17:00 – Formula 1 – MP al Marii Britanii – Calificări – Antena 3 CNN
  • 19:00 – Euro 2024 – Anglia – Elveția – Pro TV
  • 22:00 – Euro 2024 – Olanda – Turcia – Pro TV
AC Milan exclus din cupele europene, Viitorul – Dinamo in startul Ligii 1, Lucescu pleaca de la PAOK – Cronica Sportiva
FCSB l-a transferat pe atacantul Daniel Bîrligea de la CFR Cluj – Cronica Sportivă