FCSB s-a calificat în optimile Europa League – Cronica Sportivă

1. FCSB s-a calificat în optimile de finală ale Europa League, trecând în play-off de gruparea greacă PAOK Salonic, cu 2-0 la retur (2-1 după prima manșă). Tragerea la sorți pentru optimi va avea loc azi.

2. Rezultate din play-off-ul Europa League:

  • AS Roma – Porto 3-2 (4-3 la general)
  • Bodo/Glimt – Twente 5-2 (6-4 la general)
  • FCSB – PAOK 2-0 (4-1 la general)
  • Galatasaray – Alkmaar 2-2 (3-6 la general)
  • Ajax – Royale Union 1-2 (3-2 la general)
  • Anderlecht – Fenerbahce 2-2 (2-5 la general)
  • Plzen – Ferencvaros 3-0 (3-1 la general)
  • Sociedad – Midtjylland 5-2 (7-3 la general)

3. Rezultate din play-off-ul Conference League:

  • Betis – Gent 0-1 (3-1 la general)
  • Heidenheim – Copenhaga 1-3 (3-4 la general)
  • Olimpija Ljubljana – Borac Banja Luka 0-0 (0-1 la general)
  • Pafos – Omonia Nicosia 2-1 (3-2 la general)
  • APOEL Nicosia – Celje 0-2 (2-4 la general)
  • Jagiellonia – TSC 3-1 (6-2 la general)
  • Panathinaikos – Vikingur 2-0 (3-2 la general)
  • Shamrock Rovers – Molde 0-2 (1-2 la general)

4. Dinamo Bucureşti a pierdut în deplasare, cu macedonienii de la HC Pelister, scor 25-24 (12-13), în etapa a XII-a din grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

5. Sorana Cîrstea, locul 89 WTA, a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 1000 de la Dubai. Ea a fost învinsă de sportiva cehă Karolina Muchova, locul 17 WTA şi cap de serie 14, scor 6-2, 7-5. 

6. San Antonio Spurs a anunţat că Victor Wembanyama a fost diagnosticat cu tromboză venoasă profundă la umărul drept şi se preconizează că baschetbalistul va rata restul sezonului regular. News.ro

7. Volei Alba Blaj s-a calificat pe teren propriu, în semifinalele CEV Cup, după ce a învins campioana Portugaliei, FC Porto, cu 3-1.

8. Schioarea Tereza Nova, care a suferit o accidentare gravă în timpul antrenamentelor de coborâre din Cupa Mondială de la Garmisch-Partenkirchen în ianuarie, a fost scoasă din comă indusă şi va fi dusă acasă în Republica Cehă. News.ro

9. Fenerbahce Istanbul l-a împumutat pe mijlocaşul Cengiz Under la clubul american Los Angeles FC. 

10. Portarul echipei Inter Milano, Yann Sommer, a suferit o fractură la degetul mare de la mâna dreaptă.

11. Andrei Chivulete şi Horia Mladinovici sunt arbitrii partidelor de vineri, din Superliga. News.ro

12. Inter Miami a câştigat pe terenul celor de la Kansas City, 1-0, în prima manşă a preliminariilor Concacaf Champions Cup. Unicul gol a fost marcat de Lionel Messi.

13. Luptătoarea Alexandra Anghel, campioană europeană în 2023, va fi legitimată la CSA Steaua. News.ro

14. Programul transmisiunilor de vineri:

  • 13:00 – Uefa Champions League – Tragere la sorți – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 14:00 – Uefa Europa League – Tragere la sorți – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 15:00 – Arabia Saudită – Damac – Al Ahli – Prima Sport 2 
  • 17:00 – Superliga – Hermannstadt – Gloria Buzău – Digi Sport 1, Prima Sport 1 –
  • 19:00 – Arabia Saudită – Al Nassr – Al Ettifaq – Prima Sport 2
  • 19:30 – Bundesliga 2 – Hamburg – Kaiserslautern – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 20:00 – Superliga – Oțelul – ”U” Cluj – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 21:45 – Serie A – Lecce – Udinese – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 22:00 – Premier League – Leicester – Brentford – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 22:00 – La Liga – Celta Vigo – Osasuna – Digi Sport 4, Prima Sport 4
Ți-ar mai putea plăcea
FCSB joacă la Salonic, contra celor de la PAOK, în etapa a doua din faza principală a Europa League – Cronica Sportivă
Spania s-a calificat în finala EURO, după ce a învins Franța – Cronica Sportivă