FCSB s-a calificat fără emoții în turul doi preliminar al Ligii Campionilor – Cronica Sportivă

1. FCSB s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce s-a impus clar, scor 4-0, cu Virtus, din San Marino, în manşa secundă. Campioana României a câștigat turul, scor 7-1.

2. Naţionala feminină de fotbal a câștigat pe teren propriu, 3-1, cu Armenia, în ultimul meci Grupa C4 preliminară a WEURO 2025.

3. Arcada Galaţi întâlneşte deţinătoarea Ligii Campionilor, gruparea italiană Trentino, în 16-le Cupei CEV la volei masculin. News.ro

4. Rafael Nadal, beneficiar al unui wild card, s-a calificat în turul doi la turneul ATP 250 de la Bastad, după ce l-a învins pe Leo Borg, fiul lui Bjorn Borg, legendarul tenisman suedez, cu 6-3, 6-4.

5. Francezul Kylian Mbappe a fost prezentat la Real Madrid, în fața a 85.000 de suporteri prezenți pe „Santiago Bernabeu”.

6. Rutierul belgian Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) a câştigat la sprint etapa a 16-a a Turului Franţei. News.ro

7. Golul marcat de Nicolae Stanciu în victoria României cu Ucraina, scor 3-0, din 17 iunie, de la Euro 2024, ocupă locul 4 în clasamentul celor mai frumoase reușite de la turneul din Germania.

8. UBT Cluj va debuta în noul sezon al BKT EuroCup la baschet masculin acasă, în 25 septembrie, cu slovenii de la Cedevita Ljubliana. News.ro

9. Echipa israeliană Maccabi Tel Aviv a anunţat că va juca la Budapesta meciul de pe teren propriu cu FCSB, din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

10. Selecţionerul Angliei, Gareth Southgate a demisionat, după a doua înfrângere consecutivă în finală unui Campionat European.

11. Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea va întâlni formaţia slovacă HC DAC Dunajska Streda, în turul secund al EHF European League.

12. Prezentarea oficială a Echipei Olimpice a României va avea loc la Palatul Cotroceni, miercuri, de la ora 19.30, în prezența preşedintelui Klaus Iohannis. News.ro

13. Echipa masculină de baschet Steaua Bucureşti a anunţat că l-a transferat pe conducătorul de joc Jaylen Robert Andrews (24 de ani).

14. Echipa de volei masculin Arcada Galaţi a anunţat că liberoul Liviu Cristudor şi-a prelungit contractul pentru încă un an. News.ro

15. Irina Begu, locul 142 WTA, s-a calificat în optimile turneului WTA de la Palermo. Ea a trecut categoic de sportiva spaniolă Marina Bassols Ribera, locul 121 WTA, scor 6-0, 6-0.

16. Programul transmisiunilor de miercuri:

• 13:00 – Tenis ATP – Hamburg Open – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 14:00 – Tenis ATP – Nordea Open – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 14:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
FCSB a învins-o pe Voluntari cu 2-1 și se distanțează la 4 puncte de CFR Cluj – Cronica sportivă
Oţelul Galaţi a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Dinamo, în playoff-ul Ligii 2 – Cronica Sportivă