Egal pentru CFR Cluj și eșec pentru FCSB la debutul în grupele Conference League – Cronica dimineții

1. Regina Elisabeta a ll-a a Marii Britanii a murit joi seara la vârsta de 96 de ani, lumea sportului s-a aliniat cu societatea și a fost zguduită de aceastră veste. Au postat mesaje de condoleanţe numeroase cluburi, federaţii şi personalităţi. Reacțiile pot fi citite aici.

2. FCSB a pierdut scor 1-3, primul meci din grupele Conference League, cu echipa engleză West Ham United. Cordea a deschis scorul în minutul 34, din pasa lui Olaru. Bowen a egalat din penalty, în minutul 68. Al doilea gol al gazdelor a fost înscris de Emerson, în minutul 75, iar Michail Antonio a închis tabela în minutul 90. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Evenimente sportive din Marea Britanie vor fi oprite vineri, în semn de omagiu după decesul reginei Elisabeta a II-a.

4. Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va porni de pe ultima linie a grilei în Marele Premiu al Italiei, programat duminică pe traseul de la Monza.

5. CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul kosovarilor de la Ballkani, în prima etapă a grupelor Conference League. Armend Thaci a înscris, în minutul 62, primul gol al meciului de pe stadionul ”Fadil Vokrri” . Reușita egalizatoare a venit în minutul 90+1, grație lui Yuri. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

6. Dinamo Kiev, antrenată de tehnicianul român Mircea Lucescu, a fost învinsă scor 1-2, în meciul de la Istanbul, contra lui Fenerbahce, din prima etapă a grupelor Europa League.

7. Echipa naţională de polo a României a încheiat pe locul 10 la Campionatul European, după ce a fost învinsă de Serbia, dublă campioană olimpică, scor 17-1.

8. Chelsea Londra a anunţat că noul antrenor principal al echipei este Graham Potter. Tehnicianul a semnat un contract valabil cinci ani.

9. FIFA a publicat un raport cu privire la transferurile făcute în plan internaţional în perioada 1 iunie – 1 septembrie.  S-au făcut 9.717 transferuri internaţionale în fotbalul masculin, cu 16,2 la sută mai multe faaţă de perioada similară de anul trecut şi cel mai mare număr înregistrat vreodată.

10. Fostul jucător al Farului, Alexandru Măţel a revenit în cadrul clubului care l-a format şi va fi team manager la gruparea patronată de Gheorghe Hagi.

11. AC Milan a anunţat că fotbalistul Alessandro Florenzi a fost operat la piciorul stâng şi va lipsi de pe teren aproximativ cinci luni. News.ro

12. Germanul Marco Rose, fost antrenor al echipei Borussia Dortmund, a fost numit în funcţia de tehnician al formaţiei RB Leipzig, unde îi succede lui Domenico Tedesco.

13. Tehnicianul formaţiei Dinamo, Ovidiu Burcă, a declarat într-o conferinţă de presă, că meciul cu CSA Steaua, derby-ul din liga secundă, va fi unul extrem de greu, însă a subliniat că formaţia din ”Şoseaua Ştefan cel Mare” este într-un moment mai bun decât săptămânile trecute. Reacția integrală poate fi citită aici.

14. Gruparea feminină de handbal Rapid a anunţat că a reziliat de comun acord contractul cu jucătoarea angoleză Isabel Guialo. News.ro

15. Flamengo a trecut de echipa argentiniană Velez Sarsfield şi s-a calificat în finala Copei Libertadores. Brazilienii s-au impus, scor 2-1, în manşa secundă a semifinalelor, după ce în tur câştigase, cu 4-0.

16. Arbitrul Lucian Rusandu va conduce la centru primul meci al etapei a X-a din Superligă, FC Botoşani – UTA Arad, programat, vineri, de la ora 18.45. News.ro

17. Mijlocaşul bosniac Miraljem Pjanic a semnat un contract pe două sezoane cu Al Sharjah, echipă antrenată de Cosmin Olăroiu. News.ro

18. Carlos Alcaraz (Spania, locul 4 ATP şi cap de serie 3) l-a învins pe Jannik Sinner (Italia, locul 13 ATP şi cap de serie 11), scor 6-3, 6-7 (7/9), 6-7 (0-7), 7-5, 6-3. Ibericul s-a calificat în semifinale la US Open. Meciul a durat cinci ore şi 15 minute.

19. Liderul WTA, poloneza Iga Swiatek s-a calificat în semifinalele turneului de mare șlem de la US Open. Ea a trecut de americanca Jessica Pegula, locul 8 WTA, scor 6-3, 7-6 (4), după o oră şi 51 de minute de joc.

20. CS Dinamo a anunţat că handbaliştii Ante Kuduz şi Saeid Heidarirad au primit cetăţenia română. Cei doi pot fi astfel eligibili pentru echipa națională.