Dinamo a câștigat turul barajului de promovare/menținere în Superliga – Cronica Sportivă

1. Dinamo a câștigat pe teren propriu, 2-0, contra celor de la Csikszereda, în manșa tur a barajului de promovare/menținere în Superliga. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Bologna a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 3-3, cu gruparea Juventus Torino, în etapa a 37-a din Serie A. Oaspeții au revenit pe final de la 0-3.

3. Perechea Monica Niculescu/Cristina Bucsa (România/Spania) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Strasbourg, dotat cu premii de 802,237 de euro. Ele au trecut de cuplul Marie Bouzkova/Tereza Mihalikova (Cehia/Slovacia), 6-1, 6-3.

4. UBT Cluj a câștigat categoric în deplasare, contra celor de la CSM Oradea, scor 108-80 (58-28), în finala Ligii Naționale de Baschet. Campioana mai are nevoie de o victorie pentru a cuceri un nou titlu.

5. Fostul antrenor al celor de la Brighton, Roberto de Zerbi, a declarat că nu are deocamdată nicio ofertă, dar speră să rămână în campionatul englez. News.ro

6. Formaţia Al Sharjah, antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins în deplasare, cu scorul de 3-1, echipa Khorfakkan, în etapa a 24-a a campionatului Emiratelor Arabe Unite.

7. Tehnicianul Arne Slot a plecat de la Feyenoord şi a devenit noul manager al grupării Liverpool.

8. Federaţia Română de Fotbal (FRF) şi Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) au semnat un protocol de colaborare cu obiectivul comun de a facilita accesul la educaţie financiară pentru cât mai mulţi jucători, dar şi pentru toţi cei care sunt implicaţi în acest fenomen. News.ro

9. Farul Constanţa se va reuni pe 12 iunie, în vederea pregătirilor pentru sezonul 2024/2025 al Superligii.

10. Mijloaşul echipei Bayer Leverkusen, Florian Wirtz, a fost desemnat jucătorul sezonului în Bundesliga. News.ro

11. Tehnicianul nord-irlandez Neil Lennon a fost numit în funcţia de antrenor principal al echipei FC Rapid. El a semnat un contract pe două sezoane.

12. Gabriela Ruse, locul 152 WTA, a acces în turul doi al calificărilor la Roland Garros. Ea a trecut de Talia Gibson (Australia – locul 187 mondial), scor 6-1, 6-1.

13. Jucătorul german de tenis Alexander Zverev, învingător la Mastersul 1000 de la Roma, a urcat un loc şi a ajuns pe poziţia a patra în clasamentul ATP. News.ro

• Toulouse – Brest 0-3

19. Laura Ioana Paar a fost eliminată în primul tur al calificărilor la Roland Garros, al doilea turneu de grand slam al anului. Ea a fost învinsă de germana Jule Niemeier, locul 97 mondial, 6-0, 6-1.

20. Sepsi OSK a anunţat că şase jucători vor părăsi echipa la finalul lunii iunie, când le expiră contractele. Covăsnenii se despart de Mihai Bălaşa, Mario Rondon, Jonathan Rodríguez, Adnan Aganovic , Varga Roland şi Pavol Safranko. News.ro

21. Sorana Cîrstea este în continuare jucătoarea de tenis din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA. Ea a urcat două locuri şi este pe 30, cu 1704  puncte.

22. Programul transmisiunilor de marți:

• 12:00 – Tenis ATP – Lyon Open – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 12:30 – Tenis ATP – Geneva Open – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 17:00 – Futsal – Liga 1 – Finala – CFR Timișoara – United Galați – Digi Sport 3
România va fi reprezentată de 22 de sportivi la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing – Cronica Sportivă
Iulian Teodosiu, medaliat cu bronz la Campionatul Mondial de Scrimă, în proba de sabie – Cronica Sportivă