Corvinul Hunedoara cucerit la penalty-uri Cupa României Betano – Cronica Sportivă

1. Echipa de ligă secundă Corvinul Hunedoara a cucerit la Sibiu, Cupa României, învingând la lovituri de departajare, scor 3-2, formaţia Oţelul Galaţi. După 120 de minute a fost 2-2. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. PAOK Salonic, antrenată de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a câștigat pe teren propriu, 4-1, cu Panathinaikos Atena, în penultima etapă din play-off-ul campionatului grec.

3. Juventus Torino a învins pe Atalanta, cu scorul de 1-0, şi a câştigat pentru a 15-a oară Cupa Italiei.

4. Simona Halep, numărul 1149 WTA, a abandonat în prmul tur al turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris. Ea s-a retras în setul doi al meciului cu sportiva americană McCartney Kessler, numărul 123 mondial, după o oră şi 28 de minute de joc, din cauza problemelor la genunchi.

5. Mijlocaşul italian Nicolo Zaniolo a suferit o fractură de metatars la piciorul stâng în timpul meciului dintre Aston Villa şi Liverpool (3-3), disputat luni seara, astfel că ratează Campionatul European. News.ro

6. Fundaşul olandez Daley Blind şi-a prelungit acordul cu Girona şi va reveni în Liga Campionilor, unde a mai evoluat cu Ajax şi Manchester United.

7. Cristina Lovin şi Simona Stancu vor arbitra finala Ligii Campionilor la handbal feminin, ce are loc la Budapesta. News.ro

8. Antrenorul olandez Pepijn Lijnders a semnat un contract cu gruparea Red Bull Salzburg.

9. Gabriela Ruse, locul 148 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 125 Trophee Clarins, de la Paris. Ea a învins-o în primul tur pe favorita 5, sportiva chineză Lin Zhu, cu 0-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute.

10. Universitatea Cluj a câştigat Cupa României de Tineret, după ce a câștigat contra celor de la Farul Constanța, 2-1.

11. Prima ediţie a Cupei Mondiale a Cluburilor la fotbal feminin va avea loc în perioada ianuarie-februarie 2026, cu 16 echipe participante. News.ro

12. Iustin Răducan a suferit o ruptură de ligamente la meciul din deplasare cu Poli Iaşi, din ultima etapă a play-out-ului Superligii. Jucătorul Petrolului Ploiești va lipsi între 3-4 și luni.

13. Echipa de Formula 1 Williams a anunţat că Alex Albon a semnat o prelungire a contractului său pentru mai multe sezoane, fără a preciza durata înţelegerii. News.ro

14. Fotbalistul Kylian Mbappe, care se confruntă cu o problemă la muşchii ischiogambieri de la piciorul stâng, nu a fost inclus în lotul celor de la PSG pentru deplasarea de la Nisa, contând etapa a 32-a din Ligue 1.

15. Fosta mare jucătoare de tenis Serena Williams va fi prezentatoarea ediţiei din 2024 a premiilor ESPY. News.ro

16. Programul transmisiunilor de joi:

• 14:00 – Tenis – Roma – Digi Sport 2 și 4, Prima Sport 2
  • 20:30 – La Liga – Las Palmas – Betis – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 21:00 – Arabia Saudită – Al Khaleej – Al Ittihad – Prima Sport 3 –
  • 22:30 – La Liga – Almeria – Barcelona – Digi Sport 1, Prima Sport 1, Orange Sport 1
  • 23:00 – La Liga – Real Sociedad – Valencia – Digi Sport 3, Prima Sport 4, Orange Sport 3
Naționala U21 a României a învins Armenia în preliminariile Campionatului European – Cronica Sportivă