Corvinul a câștigat clar pe terenul maghiarilor de la Paksi, în turul I preliminar din Europa League – Cronica Sportivă

1. Corvinul Hunedoara s-a impus categoric în deplasare, 4-0, cu maghiarii de la Paksi FC, în prima manşă a primului tur preliminar al Ligii Europa.

2. Barbora Krejcikova (Cehia, 32 WTA) și Jasmine Paolini (Italia, 7 WTA) vor disputa finala feminină de la Wimbledon.

3. Naţionala de handbal masculin tineret a României a pierdut, scor 32-26 (17-12), cu Ungaria, în al doilea meci al grupei D de la Campionatul European.

4. FCU Craiova a anunţat că Juan Bauza va evolua în următorul sezon sub formă de împrumut cu opţiune de cumpărare definitivă la clubul FC Baniyas din Emiratele Arabe Unite.

5. Biniam Girmay, din Eritreea, a câştigat etapa a 12-a a Turului Franţei, desfăşurată pe o distanţă de 204 kilometri, între Aurillac şi Villeneuve-Sur-Lot.

6. Formula 1 şi FIA au convenit ca în 2025 să fie organizate şase curse sprint. News.ro

7. Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a anunţat transferul portarului Ivana Kapitanovic, care a evoluat sezonul trecut la vicecampioana Rapid Bucureşti.

8. Francezul Francois Letexier va arbitra finala Euro dintre Spania și Anglia. News.ro

9. Mijlocaşul portughez Joao Palhinha a semnat cu Bayern Munchen până în 2028.

10. Farul Constanţa şi FCSB au ajuns la un acord privind transferul jucătorului Eduard Radaslavescu la formaţia dobrogeană.

11. Echipa feminină de handbal Rapid Bucureşti a anunţat transferul jucătoarei franceze Aissatou Kouyate, în vârstă de 29 de ani. News.ro

12. Reprezentativa Columbiei s-a calificat în finala Copa America, după ce a învins selecţionata Uruguayului, cu 1-0.

13. Fundaşul Andrei Burcă, în vârstă de 31 de ani, a semnat un contract cu Bai Yas, din Emiratele Arabe Unite.

14. Programul transmisiunilor de vineri:

• 13:00 – Tenis – Wimbledon – Euro Sport 1 și 2
  • 15:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
  • 18:30 – Superliga – Farul – Unirea Slobozia – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 21:30 – Superliga – Hermannstadt – Universitatea Craiova – Digi Sport 1, Prima Sport 1
România a pierdut aseară cu Germania, scor 0-1, în preliminariile CM 2022 – Cronica sportivă
Echipajul de patru rame feminin a câştigat medalia de aur la Campionatul European de Canotaj – Cronica Sportivă