Ciclistul sloven Tadej Pogacar a câștigat pentru a treia oară Turul Franţei – Cronica Sportivă

1. Dinamo s-a impus clar pe teren propriu, scor 4-1, cu Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a doua a Sperligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Universitatea Cluj a câștigat pe teren propriu, 3-1, cu Hermannstadt, într-un meci din etapa a doua a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Naţionala de baschet masculin tineret a României a câştigat finala Campionatului European, Divizia B, după ce a învins reprezentativa Ucrainei, scor 80-58 (43-30).

4. Ciclistul sloven Tadej Pogacar s-a impus în etapa a 21-a, ultima, din Turul Franţei şi a reuşit să câştige pentru a treia oară ”Marea Buclă”.

5. Tenismanul francez Arthur Fils s-a impus în finala turneului ATP 500 Hamburg Open, după ce l-a învins pe germanul Alexander Zverev.

6. Pilotul australian Oscar Piastri (McLaren) a câştigat Marele Premiu al Ungariei. Este prima sa victorie în F1.

7. Portughezul Nuno Borges, în vârstă de 27 de ani, l-a învins pe spaniolul Rafael Nadal, 6-3, 6-2, şi a obţinut primul său titlu ATP, la Nordea Open.

8. Federaţia croată de fotbal a anunţat retragerea internaţională a fundaşului Domagoj Vida, vicecampion mondial în 2018.

9. Toyota a reuşit o dublă în Raliul Letoniei, Kalle Rovanperä obţinând al 14- lea său succes în WRC, iar Sebastien Ogier clasându-se al doilea. News.ro

10. Italianul Matteo Berrettini, locul 82 ATP, a câştigat al nouălea său titlu ATP, la Swiss Open Gstaad, învingându-l în finală pe Quentin Halys, 6-3, 6-1.

11. Iulian Călin şi Radu Petrescu arbitrează meciurile de luni, din Superligă. News.ro

12. Fostul internaţional croat Ivan Rakitic a semnat cu Hajduk Split.

13. Echipa Olimpică a României a plecat duminică la Paris, pentru a participa la Jocurile Olimpice, care încep la 26 iulie. News.ro

14. Irina Begu a ratat calificarea în finala turneului WTA 250 de la Palermo. Ea a fost învinsă de sportiva cehă Karolina Muchova, locul 35 WTA şi favorită 2, scor 6-1, 6-1.