Canotoarele României din barca de 8+1 au cucerit aurul olimpic – Cronica Sportivă

1. Echipajul de 8+1 al României, format din Mădălina Bereş, Roxana Anghel, Maria Rusu, Iuliana Buhuş, Adriana Adam, Amalia Bereş, Iuliana Popa, Simona Radiş şi Victoria Petreanu, a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris.

2. Farul Constanţa s-a impus pe teren propriu, scor 2-0, cu Poli Iaşi, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Meciul a fost întrerupt de două ori. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Katie Ledecky a câştigat a noua sa medalie de aur din carieră la Jocurile Olimpice, la Paris, cucerind un al patrulea titlu la 800 de metri liber feminin, performanţă fără precedent. News.ro

4. Naţionala de polo a României a pierdut cu vicecampioana mondială Italia, scor 18-7, în penultimul meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Paris.

5. Atleta Andreea Elena Taloş s-a clasat pe locul 10, în finală la triplusalt, la Jocurile Olimpice de la Paris.

6. FC Bihor a remizat pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia Viitorul Pandurii Tg Jiu, în etapa de debut din noul sezon al ligii secunde.

7. Navigatoarea română Ebru Bolat a încheiat ziua de sâmbătă pe locul 19 în proba feminină de dinghy a concursului de yachting, din cadrul Jocurilor Olimpice Paris 2024.

8. Jucătoarea chineză Qinwen Zheng a cucerit medalia de aur în proba de simplu feminin din cadrul turneului olimpic de tenis de la Paris. Ea a învins-o pe croata Donna Vekic, 6-2, 6-3.

9. Gimnasta Simone Biles a câştigat aurul olimpic şi în finala de la sărituri. Americanca este la al treilea titlu olimpic la Paris.

10. Perechea australiană Matthew Ebden/John Peers a câştigat medalia de aur în proba masculină de dublu din cadrul turneului olmpic de tenis de la Paris, învingând cu scorul de 6-7(6) 7-6(1) 10-8 cuplul american Austin Krajicek/Rajeev Ram.

11. Rapid a anunţat că tehnicianul Neil Lennon a plecat în Irlanda, din cauza unei urgenţe în familie, după ce mama sa a suferit un atac de cord. News.ro

12. Carlos Ediel Yulo (Filipine) a câştigat finala la sol, la Jocurile Olimpice. Este primul gimnast din Filipine care cucereşte aurul olimpic.

13. Manchester City l-a împrumutat pe fundaşul brazilian Yan Couto la Borussia Dortmund.

14. Mădălina Amăistroaie a fost eliminată în optimile de finală ale probei individuale, din cadrul competiţiei olimpice de tir cu arcul. Ea a fost învinsă de sportiva sud-coreeană Suhyeon Nam, 6-2.

15. Canotorul Mihai Chiruţă a ocupat locul 1 în finala B la simplu vâsle şi astfel încheie Jocurile Olimpice pe poziţia 7.

16. Echipajul masculin de 8+1 al României, format din Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu, a ocupat locul cinci în finala de la Jocurile Olimpice.

17. Ionuţ Coza şi Radu Petrescu sunt arbitrii partidelor de duminică, din Superliga. News.ro

18. Campioana UBT Cluj a anunţat un nou transfer: Sasu Salin, căpitanul naţionalei Finlandei, care vine de la formaţia Lenovo Tenerife.

19. Naţionalele de volei feminin ale României şi Coreei de Sud au încheiat la egalitate, 2-2, al doilea amical de la Blaj, în urma unei înţelegeri ale stafurilor tehnice de a juca doar patru seturi

20. Judoka francez Teddy Riner a cucerit al treilea său titlu olimpic individual la categoria +100 kg. El l-a învins prin ippon pe Minjong Kim, din Coreea de Sud. News.ro

21. Programul transmisiunilor de duminică:

• 09:30 – Jocurile Olimpice – TVR 1, TVR Sport, Euro Sport 1 și EuroSport 2
  • 17:00 – Liga 2 – Csikszereda – Ceahlăul – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 19:00 – Superliga – Universitatea Craiova – Petrolul – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 22:00 – Superliga – CFR Cluj – ”U” Cluj – Digi Sport 1, Prima Sport 1
CFR Cluj s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League – Cronica dimineții
Ucraina conduce România, după prima zi din Billie Jean King Cup – Cronica Sportivă