Argentina a câştigat Copa America pentru a doua oară consecutiv – Cronica Sportivă

1. Gloria Buzău, echipă nou-promovată în Superligă, a încheiat la egalitate în deplasare, 0-0, cu Petrolul Ploieşti, în ultimul meci din prima etapă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Oţelul Galaţi a învins în deplasare, scor 3-2, formaţia FC Botoşani, într-un meci din prima etapă a noului sezon al Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Atacantul Olivier Giroud a confirmat că se retrage din naționala Franței, pentru care a marcat 57 de goluri în 137 de selecţii.

4. FCSB a anunţat transferul belgianului William Baeten, un mijlocaș lateral ce a jucat sezonul trecut la FCU Craiova.

5. Fundaşul uruguayan al echipei FC Barcelona, Ronald Araujo s-a accidentat la Copa America şi va lipsi de pe teren până în luna decembrie. News.ro

6. Atacantul Bertrand Traore revine la Ajax Amsterdam.

7. Mijlocaşul elveţian Xherdan Shaqiri şi-a anunţat retragerea din echipa naţională. News.ro

8. Atacantul Claudiu Bălan a semnat un contract valabil pe o perioadă de 2 ani cu FCU Craiova.

9. Echipa de primă ligă spaniolă Baxi Manresa a anunţat transferul baschetbalistului Emanuel Căţe, care a evoluat în ultimele două sezoane la UBT Cluj.

10. Internaţionalul german Thomas Muller, câştigătorul Cupei Mondiale din 2014, şi-a anunţat retragerea din echipa naţională. News.ro

11. Echipa de baschet masculin Dinamo Bucureşti a anunţat transferul jucătorului american Dalan Ancrum.

12. Argentina a câştigat Copa America pentru a doua oară consecutiv, după ce a învins reprezentativa Columbiei. Meciul a avut nevoie de prelungiri, unicul gol fiind înscris de Lautaro Martínez, în minutul 112.

13. Triumful Spaniei la UEFA EURO 2024 vine cu o sumă considerabilă de bani din partea UEFA. Ibericii vor primi 20,25 milioane de euro. News.ro

14. Daneza Helle Thomsen este noul antrenor al echipei de handbal feminin CSM Bucureşti.

15. Programul transmisiunilor de marți:

• 13:00 – Tenis ATP – Hamburg Open – Digi Sport 2, Prima Sport 2
  • 14:00 – Tenis ATP – Nordea Open – Digi Sport 3, Prima Sport 3
  • 14:00 – Ciclism – Turul Franței – Euro Sport 1
  • 20:30 – Champions League – FCSB – Virtus – Voyo
Spania a câştigat medalia de aur la turneul olimpic de fotbal masculin de la Paris – Cronica Sportivă