A murit marea atletă Mihaela Peneş – Cronica Sportivă

1. Universitatea Cluj a câștigat pe teren propriu, scor 1-0, cu Dinamo, în ultimul meci al etapei a opta din Superliga. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

2. Unirea Slobozia a învins pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Gloria Buzău, în etapa a opta din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

3. Mihaela Peneş, campioană olimpică la aruncarea suliţei la Tokyo în 1964, a murit la 77 de ani. News.ro

4. Britanicul Jack Draper, locul 25 ATP, s-a calificat în primul său sfert de finală de Grand Slam, învingându-l la US Open pe cehul Tomas Machac (locul 39), scor 6-3, 6-1, 6-2.

5. Sepsi OSK şi jucătorul Varga Kevin au decis de comun acord încetarea raporturilor contractuale.

6. Danilo Pereira, mijlocaşul celor de la PSG, va evolua pentru clubul saudit Al-Ittihad. News.ro

7. Jucătoarea cehă de tenis Karolina Muchova, locul 52 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale US Open. Ea a trecut de italianca Jasmine Paolini, favorită 5, 6-3, 6-3.

8. Steaua Bucureşti a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia FCU Craiova, într-un meci din etapa a cincea a ligii secunde.

9. Joshua Kimmich va fi noul căpitan al echipei Germaniei. News.ro

10. Din cauza unei accidentări, Mihai Lixandru a fost înlocuit cu Andrei Artean, în lotul pentru meciurile cu Kosovo şi Lituania din Liga Națiunilor.

11. Dan Voicilă, unul dintre marii comentatori sportivi pe care i-a avut România, a murit la 85 de ani. News.ro

12. Bobi Simion a fost învins în şaisprezecimi la para tenis de masă, la Jocurile Paralimpice de la Paris. El a cedat în faţa nigerianului Kayode Alabi, cu 1-3.

• Lille – PSG 1-3

18. Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, locul 3 mondial şi deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimi la US Open, ultimul grand slam al anului. Ea a pierdut în fața compatrioatei sale Emma Navarro, locul 12 mondial, 6-3, 4-6, 6-3.

19. Atacantul Kingsley Coman rămâne la Bayern Munchen. El era dorit în Arabia Saudită. News.ro

20. Baschetbalistul Andrei Mandache revine la Steaua. El a jucat la Dinamo în ultimele trei sezoane.

21. Atacantul egiptean Mohamed Salah a declarat că actualul sezon va fi ultimul la Liverpool. News.ro

22. Jucătorul german de tenis Alexander Zverev, locul 4 mondial, s-a mobilizat după ce a pierdut primul set şi s-a impus, scor 3-6, 6-1, 6-2, 6-2, în faţa americanului Brandon Nakashima, locul 50 mondial, în optimi de finală la US Open.

23. Programul transmisiunilor de marți:

• 18:00 – Liga 2 – Csikszereda – Metalul Buzău – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 19:00 – Tenis – US Open – Euro Sport 1
  • 20:30 – Liga 2 – Chindia Târgoviște – CS Afumați – Digi Sport 1, Prima Sport 1
FCSB a învins-o pe Gaz Metan, scor 3-2, și se distanțează la 2 puncte de U Craiova în clasamentul Ligii 1 – Cronica sportivă
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinalele probei de dublu de la Roland-Garros – Cronica Sportivă