Dinamo a fost învinsă de PSG, în Liga Campionilor la handbal masculin – Cronica Sportivă

1. Dinamo Bucureşti a fost învinsă în deplasare, scor 35-32 (16-19), de echipa franceză PSG, în a cincea etapă din grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin.

2. Steaua București a câștigat acasă, 2-1, cu Concordia Chiajna, în etapa a 10-a din Liga a 2-a.

3. CSM Constanţa s-a impus pe teren propriu, 87-72 (42-43), cu germancele de la Rutronik Stars Keltern, în grupele FIBA EuroCup la baschet feminin.

4. Vlad Baban şi Andrei Chivulete sunt arbitrii partidelor de vineri, din Superligă. News.ro

5. Sepsi Sfântu Gheorghe a pierdut pe teren propriu, cu echipa spaniolă IDK Euskotren, scor 62-54, în grupa C a FIBA EuroCup la baschet feminin.

6. Corona Braşov a fost învinsă pe teren propriu, de multipla campioană a Greciei, Olimpiakos Pireu, 3-0, în prima manşă din turul III al Ligii Campionilor la volei masculin.

7. Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, a fost eliminată în turul doi la turneul Ningbo Open (China), de categorie 500. Ea a pierdut cu cehoaica Karolina Muchova, locul 30 WTA, 6-2, 6-1.

8. Tehnicianul Luis Enrique îşi va prelungi contractul cu Paris Saint-Germain pentru încă două sezoane. News.ro

9. Rapid a anunţat că fostul său jucător Andrei Matei a încetat din viaţă, la doar 34 de ani. News.ro

10. Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA (CEDB) a hotărât ca Federaţia Română de Fotbal (FRF) să fie amendată din cauza transmiterii unui mesaj nepotrivit pentru un eveniment sportiv şi a comportamentului rasist al suporterilor la partida România – Lituania, din 9 septembrie.

11. Daniil Medvedev a fost eliminat în primul tur al turneului demonstrativ de tenis din Arabia Saudită, de Jannik Sinner, în doar o oră şi 09 minute de joc, dar a încasat 1,3 milioane de euro. News.ro

12. Pilotul italian al echipei VR46, Fabio Di Giannantonio, va rata finalul de sezon de MotoGP. El a suferit o accidentare la umăr în această vară şi va fi operat după Marele Premiu al Thailandei.

13. Ana Bogdan, locul 111 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Osaka. Ea a trecut de cehoaica Marie Bouzkova, scor 6-0, 7-6 (5).

14. Barca 8+1, formată din canotoarele Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş şi Victoria Petreanu, este finalistă la categoria „Echipajul feminin al anului”, la premiile World Rowing. News.ro

• 22:00 – La Liga – Alaves – Valladolid – Digi Sport 2, Prima Sport 4
România debutează astăzi cu Olanda, la Campionatul European de Fotbal Tineret – Cronica sportivă
Cronica Sportiva: week end cu revenirea lui Dan Petrescu, derbyul FCSB – Craiova si cursa de F1 in Bahrain