România a mai obținut două medalii de argint, la canotaj, la Jocurile Olimpice – Cronica Sportivă

1 . Gianina Elena Van Groningen şi Ionela Livia Cozmiuc au reușit să obțină argintul olimpic, în proba de dublu vâsle categorie uşoară.

2. Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au cucerit medalia de argint în proba de dublu rame feminin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

3. Dinamo Bucureşti s-a impus clar pe teren propriu, 4-1, cu Gloria Buzău, într-un meci din etapa a patra a Superligii. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

4. Oţelul Galaţi a învins pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Hermannstadt, în primul meci al etapei a patra din Superligă. Cele mai importante faze se pot vedea aici.

5. Novak Djokovic (Serbia) și Carlos Alcaraz (Spania) vor disputa finala turneului olimpic de tenis masculin.

6. Andreea Taloş s-a calificat de pe locul 9, în finală la triplusalt, la Jocurile Olimpice de la Paris. Diana Ion a fost pe locul 13, prima sub linie.

7. Ebru Bolat ocupă locul 30 la general după trei curse la clasa Dinghy, în cadrul competiţiei de yachting de la Jocurile Olimpice.

8. Rareş Toader a ratat calificarea în finală la aruncarea greutăţii. El a ocupat locul 18 în calificări.

9. Arbitrul Istvan Kovacs a fost delegat de către UEFA să conducă la centru prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, dintre LOSC Lille (Franţa) şi Fenerbahce Istanbul (Turcia). News.ro

10. Americanul Brandon Brown este noul jucător al vicecampioanei la baschet CSM Oradea.

11. Carlos Alcaraz, campionul en-titre de la Roland Garros şi Wimbledon, s-a retras de la Mastersul canadian de săptămâna viitoare, de la Montreal, din cauza oboselii. News.ro

12. Florin Arteni şi Florin Lehaci s-au clasat pe locul patru în proba de dublu rame masculin, din cadrul competiţiei de canotaj de la Jocurile Olimpice.

13. Fostul antrenor al echipei Leicester City, Craig Shakespeare, a încetat din viaţă la vârsta de 60 de ani. News.ro

14. Programul transmisiunilor de sâmbătă:

• 09:30 – Jocurile Olimpice – TVR 1, TVR Sport, Euro Sport 1, Euro Sport 2
  • 18:00 – Liga 2 – FC Bihor – Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Digi Sport 1, Prima Sport 1
  • 21:00 – Superliga – Farul – Poli Iași – Digi Sport 1, Prima Sport 1
Astăzi se joacă derby-ul Dinamo – FCSB, de la ora 20.45 – Cronica sportivă
FCSB câștigă pe terenul lui CFR Cluj, în derby-ul rundei din Superliga – Cronica Sportivă